İran’daki patlamaların ardından Irak’a saldırı

Irak’ın Babil vilayetinde Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi’ye bağlı karargaha ABD tarafından hava saldırısı düzenlendiği bildirildi. 

Haşdi Şabi Babil Basın Ofisi “Facebook” hesabından yapılan açıklamada, “Babil’de askeri Kalso Üssü’ndeki Kalkan, Seraya el-Cihad ve Nuhba Müdürlüğü’ne ABD tarafından düşmanca hava saldırısı düzenlendi” ifadesi yer aldı.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları da, Bağdat’ın güneyindeki Kalso üssüne düzenlenen hava saldırısında bir kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını kaydetti.

Kalso üssü, Haşdi Şabi’nin ana merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Örgüt, saldırıya ilişkin inceleme başlattıklarını duyurdu. Yazılı açıklamada, “Babil’in kuzeyinde Kalso Üssü’ndeki Haşdi Şabi karargahında bir patlama meydana geldi. İnceleme ekibi olay yerine intikal etti. Patlamada maddi hasar meydana gelirken, yaralılar da söz konusu” ifadeleri kullanıldı. 
 
Haşdi Şabi’ye bağlı Ketaib Seyyid’ül Şuheda isimli milis gücün lideri Abu Ala el-Velai, bu olayın arkasında duran faillere karşı saldırı tehdidinde bulundu. 

Irak hükümetinden konuya ilişkin ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. 
 
ABD: BİZ YAPMADIK

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise, Irak’ta hava saldırıları düzenledikleri yönündeki haberleri yalanladı. 

Komutanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “ABD’nin bugün Irak’ta hava saldırıları düzenlediğini iddia eden bazı haberler bulunmaktadır. Bu haberler doğru değildir. ABD bugün Irak’ta herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmemiştir” ifadeleri yer aldı. 

Irak hükümetinin de desteklediği Haşdi Şabi, Gazze’deki savaşın başlamasının ardından Irak’taki ABD üslerini hedef alan çok sayıda saldırı düzenlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x